Krizové centrum pro děti a dospívající

Něco tě trápí? Máčkni!
Něco tě trápí? Máčkni!

Časté dotazy

Můžu si sebou vzít do KC zvíře?

Zvíře si s sebou bohužel vzít nemůžeš. Pokud rodič nebo kamarád za tebou přijde na návštěvu se zvířetem (např. psem) je to možné, po předchozí domluvě s vedoucí.

Můžu být v kontaktu s kamarády a rodinou?

S kamarády a rodinou se určitě vidět můžeš a budeme rádi, když se s nimi potkáš v KC nebo venku na samostatné vycházce co nejčastěji, pokud to nemají zakázané od soudu.

Může se v KC kouřit?

V budovách KC i na zahradě je zakázáno kouřit.

To nebudu muset chodit do školy?

Chápu, že by se Ti to asi líbilo, ale nedá se nic dělat, do školy se chodit musí. Budeš docházet buďto do té, do které jsi chodil/a do teď nebo Ti zařídíme školu v okolí KC (kdyby to třeba bylo moc daleko).

Co když u sebe nebudu mít vůbec nic?

Neměj obavy, postaráme se o Tebe. Buďto kontaktujeme rodiče, aby Ti věci donesli, nebo Ti aspoň ty základní věci (oblečení, jídlo, postel…), na dobu nezbytně nutnou, zajistíme sami.

Budu dostávat kapesné?

Kapesné u nás děti nedostávají. Nějaké peníze Ti tu však můžou zanechat rodiče. Když rodiče nemají dostatek peněz, potřebné věci Ti zakoupíme.

Budu moct chodit ven?

Jasně. Menší děti chodí několikrát denně ven v doprovodu personálu, kterým tu říkáme „tety“ či „strejdové“. Starší děti mívají obvykle samostatné vycházky, které mohou trávit, kde chtějí a s kým chtějí (třeba s kamarádem nebo s rodiči). Musí se však včas vrátit.

Můžu tam chodit anonymně?

Ano, můžeš. Abychom Ti však mohli lépe pomoci, je někdy třeba anonymity se vzdát. Rozhodnutí však necháme na Tobě.

Když se s něčím svěřím, necháte si to pro sebe?

Věci, které tě trápí, zůstanou jen mezi námi a pokud je nebudeš chtít říci někomu dalšímu, třeba rodičům, zůstane to tak. Pokud se však jedná o natolik závažné věci, že by někomu, nebo Tobě hrozilo nějaké nebezpečí, jsme nuceni zasáhnout. V některých případech musíme spolupracovat se soudy, sociálkou (OSPOD) či policií. Vždy se však snažíme jednat ve Tvém zájmu, tedy především v zájmu dětí, nikoliv rodičů.