Informace pro klienty ambulance v krizovém centru pro děti a dospívající (KC)
Využití služeb ambulance:
Služby ambulance jsou pro klienty poskytovány zdarma. Jedná se o krizovou psychologickou intervenci pro děti, psychoterapii dětí, psychologické poradenství pro děti a jejich rodiče a případně o sociální poradenství.
Poskytujeme pomoc:
- v případě narušení vztahů mezi rodičem a dítětem
- při porozvodových a porozchodových problémech v rodině
- při úmrtí člena rodiny a jiných traumatech
- při problémech dítěte ve škole, s kamarády…
- při zvláštnostech v chování dítěte
- při podezření na syndrom CAN (syndrom týraného, zneužívaného nebo zanedbaného dítěte)
- při navázání kontaktu dítěte s rodičem, se kterým dítě nebylo po určitou dobu v kontaktu (tzv. asistovaná setkání = AS) - probíhá na detašovaném pracovišti AS MINSKÁ
Neposkytujeme:
- cílené vyšetření dítěte testovacími metodami s cílem zjištění intelektu, specifických vývojových poruch učení, školní zralosti
- psychiatrickou intervenci (v KC není k dispozici psychiatr)
- práci s drogově závislými dětmi
Průběh a pravidla služby:
- První návštěvě vždy předchází objednání klienta na daný termín (telefonické, osobní)
- Při první návštěvě provede sociální pracovnice s rodiči dítěte rodinou anamnézu a založí spis, je vhodné mít s sebou OP a iniciály dítěte popř. dalšího rodiče, příp. další dokumenty např. rozsudky o svěření dítěte do péče, doporučení a zprávy od jiných odborníků, které s problémem dítěte souvisí…
- Poté následuje konzultace u psychologa, který je klientovi přidělen – dle možností KC. Tento psycholog pracuje s rodinou po celou dobu spolupráce. Změna psychologa v průběhu spolupráce je možná pouze v opodstatněných případech, rozhoduje o ní vedoucí KC na základě písemného podnětu klientů
- Konzultace u psychologa mohou probíhat jak individuálně s dítětem, tak individuálně s rodičem nebo společná konzultace rodiče a dítěte, popř. spolupráce s dalšími rodinnými příslušníky popř. osobami, které se na výchově dítěte podílí
- Na setkání si s sebou prosím vezměte přezůvky, v případě, že zapomenete, je možné využít erárních v KC popř. návleků.
- V průběhu poskytování služby je povoleno pořizovat si video nebo audio záznamy pouze se souhlasem psychologa popř. vedoucí KC.
- Vzájemné informování rodičů o využití služeb KC je pouze v kompetenci rodičů, KC toto nezajišťuje.
- V případě, že případ rodiny řeší také OSPOD, psycholog KC s OSPOD spolupracuje a z konzultací píše zprávu pouze na žádost OSPOD, soudu či PČR. Kopie zprávy je rodičům k dispozici na základě jejich písemné žádosti. KC se řídí zákonem č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí, kdy dle § 53 tohoto zákona máme povinnost na výzvu OSPOD sdělit údaje.
- V případě, že rodina na OSPOD není vedena, píše psycholog souhrnnou zprávu po určitém časovém úseku spolupráce, na žádost jednoho z rodičů. Druhému rodiči je na základě jeho písemné žádosti kopie k dispozici.
- Rodiče mají právo nahlížet do spisu na základě písemné žádosti, po předchozí domluvě s vedoucí KC. Kopie si rodiče mohou pořizovat na fotoaparát či mobil, KC neposkytuje kopírovací služby ani za úhradu.
- V případě nevhodného chování rodičů nebo dětí je v kompetenci psychologa KC (popř. sociální pracovnice nebo vedoucí) konzultaci předčasně ukončit. V případě hrubého porušování slušného chování (verbální, fyzické útoky, ohrožování vývoje, zdraví či života dítěte, ohrožování zdraví a života zaměstnanců) je v kompetenci zaměstnance přivolat PČR.
Ohlašovací povinnost
Dle zák. 359/1999 Sb. o sociálně právní ochraně dětí, dle §7 odst. 2 je každý zaměstnanec KC oprávněn upozornit OSPOD či PČR:
- na porušení povinnosti nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské zodpovědnosti
- v případě skutečnosti, že na dětech byl spáchán trestný čin ohrožující život, zdraví, jejich lidskou důstojnost nebo mravní vývoj
- či při podezření, že děti jsou ohrožovány násilím mezi rodiči atd.
Provoz ambulance je každý všední den od 8:00 – 19:00 (20:00 hod). Psychology je možné kontaktovat na telefonních číslech uvedených v kontaktech.
Psychologové:
- Mgr. Jana Macková
- PhDr. Marta Pšikalová
- Mgr. Slawomira Wendrinska